פיינטבול

אז מה זה בעצם פיינטבול?​

פיינטבול הוא משחק המדומה ללחימה, במשחק משתמשים ברובים היורים כדורי צבע שמתנפצים ומשאירים סימן במקום הפגיעה של הכדור. משחקים במשחק בשטח בנוי ופתוח. פיינטבול הוא ענף ספורט מאוד מוכר, אך הוא לא ספורט אולימפי. בשביל אימונים משתמשים בכלי המשחק לאימונים בצבא.

מטרת משחק הפיינטבול לפגוע על ידי ירייה באויב. עם הירייה מוצלחת, היא פוגעת באוייב עם כדור הפיינטבול שמתנפץ ומשאיר צבע על הבגדים של השחקן, שחקן כזה מפסיד ועוזב את המגרש.

יש כמה סוגים של משחקי הפיינטבול
1. פיינטבול רגיל (משחק מדומה ללחימה) – משחקים בזירות שונות שדומות לשדה קרב אמיתי והתנאים גם מדומים.
2. ליגת פיינטבול – משחק תחרותי שבה קבוצות מתחרות זו בזו. המטרה לנצח את הקבוצה היריבה ולהוביל בטבלת הניקוד
3. אימונים צבאים – דימיון לשדה קרב. מאמן ומתרגל את הלוחמים לבצע משימות ללא סיכון

ההיסטוריה של הפיינטבול

היה צורך בלסמן עצים ובעלי חיים בשטח החווה. ואז ב-1970 לג'יימס הייל עלה רעיון לבנות אקדח שיורה כדורי צבע שיוכלו לירות ולהשאיר סימון צבע. הוא גם הראשון שרשם פטנט על הרובה צבע הראשון.

בניו המפשייר (זוהי מדינה בצפון אזור ניו אינגלנד שבארצות הברית) לראשונה עלה הרעיון לשחק משחק לחימה עם רובי הצבע. המשחק שידוע כיום כמשחק פיינטבול.

בתאריך 27 ביוני 1981 התקיים משחק הפיינטבול הראשון. במשחק השתתפו 12 שחקנים. הם התחרו אחד בשני במשחק "תפוס את הדגל". הם השתמשו באקדחים שלא נועדו למשחק והיו מוגבלים מאוד מבחינת קצת הירי וכמות הכדורים המחסנית. לא היה גם שום הגנה על השחקנים, היה רק משקפי מגן על העיניים.

מגרש הפיינטבול הראשון נפתח ברוצ'סטר (ניו יורק) על ידי כלב סטרונג בשנת 1982.

בשנת 1988 נוסדה אגודת הפיינטבול הראשונה. מפה הספורט התפתח במהירות.

בארצות הברית נוסדה ליגה מקצועית לקבוצות הפיינטבול NPPL‏ – National Proffessional Paintball League
הם נדדו בין מגרשי הפיינטבול בארצות הבאית והתחילו סדרת משחקים.המשחק הגיע לצרפת, דנמרק ולמדינות נוספות באירופה בשנת 1991. משם ליבשות נוספות. בישראל יש מספר אתרים שניתן בהם לשחק פיינטבול ואחד מהם זה פיינטבול גורן.

פיינטבול – משחק שגורם ללב לדפוק במהירות והדם זורם יותר מהר באורקים. השחק מקבל כמות מטורפת של אדרנלין, שלרגע הוא יכול להרגיש את עצמו כחייל אמיתי בשדה קרב.

הפיינטבול הפרימיטיבי של פעם שבו הצוותים יורים אחד על השני בגלל בריקדות פרימיטיביות, היום הוא כבר פחות מעניין אנשים. השחקנים צריכים להרגיש עוד משהו. לכן, מועדוני פיינטבול שעוקבים אחרי ההסמכה שלהם ושומרים עליה ברמה גבוהה, מנסים להמציא תרחישים יצירתיים למאבקים של קטגוריות מסויימות של מבקרים (ילדים, בני נוער, מבוגרים וכו'). זה נכון, כי ילד, למשל, לא יוכל לבצע את הפעולות הנמצאות בכוח של מבוגר. וכן, גם מרכיבים שבונים לילדים יכולים להיות בלתי מובנים לגדולים.

כללי המשחק בפיינטבול  יכולים להיות כל כך מגוונים, עד כדי כך שהאסטג הכי מתוחכם יכול למצוא לעצמו משימה מעניינת ומאתגרת. סצנריות פשוטות כמו שיחרור בני הערובה או תפיסתו של האוייב יראו כמו משחק ילדים פשוט.

לדעתנו, משחק הפיינטבול הטוב ביותר הוא אחד שיש בו מטרה מוגדרת, אבל ההישג שלה מוגבל על ידי כמה תנאים נוספים. בקרבות כאלה השחקן לא צריך לירות ישר ולרוץ מהר, אלה גם לעבוד בצורה חלקה ולחשוב על אסטרטגיה ברורה של טקטיקות לחימה.

במה שונה פיינטבול ספורטיבי מפיינטבול טקטי?

פיינטבול מההתחלה הוכיח את עצמו כאטרקצייה מהנה. שחקנים מכל הגילאים שיחקו. צריך לרוץ בשדה, לעקוב אחרי האוייב, לבדוק את הגמישות והדיוק של השחקן. עם זאת, לא ניתן לומר שפיינטבול הוא רק משחק. כמובן, זה גם ספורט, הפיינטבול דורש מהשחקנים להיות בכושר גופני טוב, שיעזור להם מהר מאוד לנוע סביב הזירה ולפגוע במדוייק במטרה.

ספורט זה מאופיין על ידי דינמיקה ואת היכולת לנווט במהירות ולקבל החלטות במצב הזה. כל שחקן מבצע תפקיד מסוים כל המשחק ולא רצוי להחליף תפקיד בזמן המשחק. הצוות כאן הוא קטן יחסית לעומת פיינטבול טקטי, שבו הרבה מאוד אנשים יכולים לקחת חלק במשחק, כמות האנשים יכולה להגיע אפילו למאות.

בשביל משחק פיינטבול ספורטיבי משתמשים בזירת משחק מאובזרת במיוחד. חלקית בגלל מספר קטן של שחקנים, פיינטבול כזה לא צריך מרחקים גדולים. עם התקפה מוצלחת, האויב מפסיד תוך זמן קצר. והשחקנים בכל זאת חווים גל אדיר של אדרנלין.

רצוי לציין כי פיינטבול טקטי הוא לא כל כך מהיר ודינמי. המשחק מתרחש על חללים גדולים, לכן בשביל לתקוף את האוייב, צריך ראשון להתחיל לצוד אותו ולחשוב על טקטיקת הקרב. וכשמגיע זמן לתקוף, השחקנים צריכים לפעול במהירות.

לעומת כל המונחים, פיינטבול ספורטיבי או פיינטבול טקטי, פיינטבול נשאר בכל זאת משחק מאתגר ומעניין.

תכונות מיוחדות של פיינטבול ספורטיבי

כמו בכל ספורט, גם בפיינטבול יש חוקים משלו ותכונות יחודיות. במשחק יש שתי קבוצות, זירת הקרב קטנה כחצי ממגרש כדורגל ומסביב לזירה יש חומת רשת. בזירה יש כל מיני מתקנים שנותנים להרגיש כאילו אתה בשדה קרב אמיתי. המשחק מתמשך בערך 5-7 דקות. המטרה של השחקנים לתפוס את האגף של האוייב ולהגן עליו. במקרה של הפרת הכללים, השופטים יכולים לתת קנסות ועונשים.

כללי משחק פיינטבול ספורטיבי

על פי הכללים, משחק של פיינטבול ספורטיבי נמשך כמה דקות. בדרך כלל 5-7 דקות. הצוות מורכב מחמישה שחקנים. הקנה של הסמן עבור הפיינטבול הספורטיבי חייב להיות באורך מסויים ומספר הכדורים גדול יותר מאשר במשחק פיינטבול טקטי. המשימה העיקרית לתפוס את דגל האויב, הנמצא על בסיס ההתחלה שלו. לאחר שתפסו את הדגל, צריך להעביר את הדגל לבסיס בלי שהיריב יפגע.

השופט מסמן או מודיע שהמשחק התחיל. לאחר מכן, השחקנים מתפזרים למקלטים שלהם. הרגע הזה הוא החלק הכי חשוב במשחק. מי יקח את המקלט הכי נוח, יש לו יותר סיכוי לנצח. החלק העיקרי של המשחק, בו נכנס כל החלק של לעבור מחלק לחלק של השטח, ירי, האוט, החלפות מיקום, התקפה והגנה. הקבוצה שתוכל לפגוע בכמה שיותר יריבים, תיקח את הדגל ותעביר אותה למקלט שלהם תיחשב כמנצחת. כמו בכל משחק יש מצבים שונים ומחלוקות שונות והשופט יפתור לכם אותם.

פיינטבול מפתח חשיבה אסטרטגית וטקטית, עין חדה, תגובה מהירה, גיבוש חברות ורצון לנצח.

טקטיקות למתחילים

משחק למתחילים או טורניר, הנאה או תחרות – אלה מושגים כללים, שיטות הטקטיקה יהיו שימושיות לכולם.

ראשית, כדאי להפריד בין טקטיקה אישית לטקטיקה קבוצתית. על פי עיצות של אנשי מקצוע, טקטיקה אישית הטובה ביותר היא בלתי צפויה, לא להישאר זמן רב במקום אחד, כמה שיותר תחליפו מיקום, כך גם לפגוע במטרה הרבה יותר קל. התנועות הבלתי צפויות והלא הגיוניות יבלבלו את האויב והוא לא יוכל להבין את המהלך הבא. לדוגמה, לאחר התקפת ירי מצד האויב לצד ימין, החליפו מיקום לצד ימין של הזירה ותירו מספר יריות לעבר היריב מזווית אחרת. סביר להניח שהוא לא יהיה מוכן להתקפה כזו.

על טקטיקות קבוצתיות, יש גם כמה טיפים למתחילים ולאנשי מקצוע כאחד
1. טקטיקה תוקפנית – לעתים קרובות עבור טורנירים משתמשים בטקטיקה שעוברים ממקום למקום במהירות כדי ללכוד את שטח האויב, בעוד צוות טוב מבצע התקפות אש חזקות נגד עמדות האויב. למתחילים, באמצעות טקטיקות דומות, ניתן להגביל באופן משמעותי את חופש התנועה ואת האפשרות לירי חוזר.
2. אינטרקציה פעילה עם השחקנים מהצוות שלך. כשמשחקים מקצוענים, הקולות שהם משמיעים אומרים בבירור על המיקום של האויב. זה מאוד שימושי למתחילים ללמוד כיצד להודיע זה לזה על תנועות האויב עם רמזים קצרים או סימנים. אם אחד השחקנים עומד לצאת למתקפה פעילה, שאר חברי הצוות יעניקו לו כיסוי אש, ותיאום חשוב גם כאן. דממה זהירה במקרה זה יכולה להפוך למכשול, ואין צורך להיתבונן בה.
3. הגן על גופך. רק שחקן חסר ניסיון נשאר במכנסיים קצרים וחולצת טריקו, המגבילה את ההגנה. וההגנה היחידה שנשארת היא מסכת הפיינטבול. המקצוענים מנסים להגן על כל חלקי הגוף. בנוסף, שחקן שגופו מוסתר לחלוטין על ידי בגדים קשה יותר לזהות. זהו גם צעד טקטי.
4. תוכנית פעולה אם נכנסתם למשחק ולא הכנתם תוכנית אסטרטגית עם הקבוצה שלכם, תיהיו בטוחים את הצעד הראשון והיוזמה יקחו על עצמם הקבוצה היריבה. ולכם ישאר רק להגן באופן פסיבי. לכן, עדיף לפני תחילת המשחק, לדון בתוכנית פעולה יחד.

זכור שמכל משחק אתה צובר ניסיון, כל צוות מפתח כללים וטקטיקות משלה, אבל כולם התחילו ממושגים פשוטים.

מועדון פיינטבול. מה לא צריך לעשות?

פיינטבול הוא משחק שיש לו חוקים משלו, מוכתבים לא רק על ידי ענף הספורט, אלה גם על ידי טכניקות בטיחות. 

שחקנים מקצועים יודעים שיש רשימה שלמה של פעולות בטיחות שלא צריך לעשות במהלך המשחק.

לא להוריד את המסכה!
השטות הגדולה ביותר שאתה יכול לעשות זה להוריד את המסיכה במהלך המשחק. כן, זה לא נוח, חם במסיכה, זה יכול להיות מוכתם בצבע. אבל אם אתה לא רוצה להישאר בלי עין, אז עדיף לסבול "את על הקשיים" או לעזוב את שדה הקרב. זהו אחד הכללים החשובים ביותר של בטיחותך.

אל תירה בצוות שלך
זה די כיף, אבל את הבדיחה יכולים לא להבין. כמו כן, לא לירות בשופט או המדריך! אם זה קרה במקרה, עדיף להיתנצל מיד. במהלך המשחק יכול לקרות כל דבר ואם זה לא בכוונה הם יבינו ויסלחו. אך עדיף לדבר על כך. 

מה לגבי האופנה בפיינטבול? בוחרים מסיכה

חשוב לציין כי האופנה בפייטבול שונה. כאן העיקר לא היופי, אלה הבטיחות.
בחירת הסוואה – כדאי לבדוק כמה טוב הוא יושב ואם הוא לא מגביל תנועות. בנוסף לאוהדי הפיינטבול מומלץ לשים לב לצבע של הסוואה: צבע לא צריך להיות בהיר מדי, כי יבליט אותו על הזירה.

באשר למסכה – צריך לשים לב לגודל. זה חשוב, כי הוא יגן על הפנים והצוואר. מי שמשחק בפיינטבול, צריך לזכור ולדעת כי פגיעה ישירה בראש הוא לא דבר נעים, עם זאת, איש לא מוגן מיזה. זו הסיבה שצריך לבחור מסיכה המספקת הגנה מקסימלית של הפנים והראש.

טעויות של מתחילים

שחקן מתחיל לפעמים לא מבין שתפקיד הקורבן מיועדת לו. כן, כן, למרות הכללים הפשוטים, השחקנים המתחילים עפים מהמשחק ראשונים. אז האם שחקן יכול להיתחרות מול "שחקן מקצועי"? ברור שיכול, בשביל זה תשתדלו להימנע מטעויות טיפוסיות של חובבנים:

  • לא להיות מוטרד מהפסד. מחשבות פוגעות, מסיחות את הדעת ומפריעות לחשוב על סדר הפעולה.
  • לא לפנות גב לאויב, כדי לא לקבל יריה בגב. תלמדו לנוע עם הגב ולראות מה קורה מאחורה "להפוך את הראש 360 מעלות".
  • אל תתרכזו במטרה אחת. כאשר אתה נלהב מהיעד שלך, אתה לא שם לב למה שקורה מסביב וקל לחסל אותך.
  • אל תשכח להסתכל מעבר "לכתף" שלך, האויב לא יהיה נגד לתקוף מאחורה.
  • אל תירה באויב, אם הוא המטרה של שחקן אחר מהקבוצה שלך. זה חסר טעם לבזבז כדורים , עדיף לחסות אותו מפני התקפה אפשרית מהגב.
  • אל תיהיו בטוחים בעצמכם. יהיה יריב חזק יותר, מהיר וערמומי יותר מכם.
  • למד לנצח וגם להפסיד בכבוד.
  • אל תתבאס מן התבוסה הראשונה, כי ניסיון מגיע עם הזמן.

נשים ופיינטבול

רוב הגברים חושבים כי פיינטבול הוא בידור גברי בלבד, אבל הם טועים לחלוטין. הרבה נשים מודרניות ונשים שהולכות עם הזמן, פשוט מעריצות משחק פיינטבול!

טמפרמנט, צורה פיזית / פיינטבול ונשים

יש אנשים שחושבים שיש צורך להיות בכושר גופני ופיזי טוב בשביל לשחק בפיינטבול ושלנשים, פשוט אין את זה. אבל כדי להרגיש כמו צייד, אתה לא צריך להיות שוורצנגר ושיהיו לך שרירים, אתה צריך רק לרצות לשחק. כמובן, אימון גופני טוב אף פעם לא יפריע, אבל חוסר כושר גופני לא אומר שאי אפשר לשחק בפיינטבול. היו מקרים שבהם אפילו נכים השתתפו במשחק, רק התפקיד שלהם היה פסיבי (לדוגמה, הגנה על הדגל במשחק "תפוס את הדגל").

נשים וטקטיקות בקרב

נשים בשדה קרב מתנהגות ביותר תשומת לב מהגברים, הן חכמות יותר, ערמומיות יותר ויש להן יכולת יחודית לשנות באופן מיידי את ההתנהגות והאסטרטגיה. לא, הם לא מקלחים את האויב בברד של כדורים, הם פועלים בערמומיות, לרוב עם יריות בודדות, אשר לעיתים קרובות מאוד פוגעות בול במטרה. בנות הפיינטבול משתמשות בכדורים פחות בזמן משחק, מאשר גברים ותמיד רק למטרה המיועדת. יש לציין כי פצעים בחזה של הבנות כואבות הרבה יותר מאשר לגברים ולכן רצוי להם לקחת אפוד מגן כדורים במרכז ההשכרה.

לסיכום, ראוי לציין שאישה ומשחק פיינטבול הולכים ביחד, אפילו ילדים משחקים בפיינטבול.

טקטיקה נכונה למשחק פיינטבול היא המפתח לניצחון

בחירה נכונה של טקטיקת משחק, היא הדבר העיקרי לניצחון בתחרות. בשביל להתחיל ללמוד לשחק בפיינטבול בחר זירה יותר קטנה שתוכל להיתאמן וללמוד.

ציוד צלף צריך להיות קל ככל האפשר, כך שאף אחד לא יוכל להבחין בתנועה, וצריך גם לזוז מהר מאוד. מגוון רחב של תמרונים מטעים יהיו יעילים מאוד בפיינטבול. האפשרות הטובה ביותר היא להשתמש בטקטיקות שונות במשחק. עבור היריב, אתה תמיד צריך להיות בלתי צפוי, כך שהוא לא יוכל להתרגל ולהבין את ההתנהגות שלך ומהו הצעד הבא. פעולות יוצאי דופן יעצבנו את האויב, זה יוציא אותו מריכוז והוא ישכח על הביטחון והזהירות שלו.

סטרטגיות פיינטבול מאפשרות לך להשתמש במגוון של טריקים ערמומים בתוך כללי המשחק. התנהגות של שחקן לא צפויה מגדילה את הסיכויים לזכות.

משחק פיינטבול טקטי – לומדים להסתתר נכון

משחק של פיינבול טקטי זה לא רק היכולת לפגוע בדיוק במטרה שתביא ניצחון והנאה אמיתית, צריך גם ללמוד למצוא מקלט נכון והגנה.

ישנם שני סוגים של מקלטים:

* "רכים" – שיחים שונים, עצים קטנים ודשא, לא נותנים הגנה ראויה, אך זאת אפשרות להסיח את האויב ולהציל או לעזור לחבר מהקבוצה.
* "קשים" – הכוללים בונקרים, אבנים ועצים. במשחק פיינטבול יש מספיק מקלטים קשיחים, כלומר, מספר מכשולים מוצקים בינך לבין היריב שלך. כאשר האויב מתקרב אלייך, התקרב לבונקר יותר קרוב, אך לא יותר מדי וכתוצאה מיכך תוכל להגן על עצמך. בסיטואציה כזאת תוכל להתכופף מעט לכיוון האויב ולפגוע בו, תוך שמירה בעמדה יציבה מבלי להזיז את את הנשק. יתרון נוסף של עמדה זו היא זווית ירי גדולה, בזכותה תוכלו לראות את המטרה מדוייק יותר. זה חשוב מאוד במשחק כמו פיינטבול טקטי שצריך להיות מחושב מאוד.

זיכרו תמיד, שרוב האנשים הם ימנים והם ירו ויתקפו אותך תמיד בצד שמאל. הנסיון האמיתי בא עם הזמן וכל אחד ממשחק למשחק מפתח לעצמו שיטות משחק.

אנחנו ממליצים לכם על